Системната употреба на алкохол. Непрекъснатото приемане на токсини чрез алкохол е един от основните фактори за появата на алкохолна полиневропатия. Токсините въздействат директно върху периферната нервна система и нарушават нейните функции. Забавят предаването на нервния импулс и увреждат нервните окончания, което поставя началото на алкохолната полиневропатия.
Дефицити на хранителни вещества. Проучванията доказват, че този фактор има най-голямо значение за развитието на алкохолна полиневропатия. Много по-често от останалите хора алкохолиците страдат от недостиг на различни хранителни вещества, в това число минерали и витамини. Това се отнася особено много за витамин В1 и витамин В12, чиято липса в организма сама по себе ни може да причини полиневропатия. Хората с алкохолизъм развиват хранителни дефицити заради влошените си хранителни навици. Те по-често пропускат хранения за деня, лишават се от хранителни продукти за сметка на алкохола, приемат некачествена и бедна на витамини храна. Доказано е, че дори само повишаване приема на витамини от групата В – без промяна в останалите навици, повлиява добре състоянието при алкохолна полиневропатия. Това доказва връзката на алкохолната полиневропатия с дефицитите на вещества.
Увреждане на лигавицата на стомаха. Всекидневното въздействие на алкохола върху стомашната лигавица и червата им нанасят сериозни увреждания. Това води до влошено усвояване на хранителните вещества и проблеми с храносмилането като цяло. Развива се гастрит, чести възпаления, проблеми със синтеза на храносмилателни ензими. По тази причина дори при нормален прием на храна няма достатъчно разграждане и абсорбиране на хранителните вещества. Наблюдава се отслабване на тегло и отново дефицити, включително на витамини от В-групата, което води до появата на алкохолна полиневропатия
За влошаването на алкохолната полиневропатия значение има и количеството на приемания алкохол. Доказано е, че колкото по-големи количества алкохол изпива зависимият, толкова по-бързо се разболява той от алкохолна полиневропатия. Затова при периоди на чести и обилни консумации се наблюдава драстично влошаване на алкохолната полиневропатия.