Наднормено тегло. Особено рискови са мазнините в коремната област и затлъстяването тип „ябълка“. Наднорменото тегло затруднява още повече метаболизма, като понижава чувствителността на клетките към. Така контролирането на кръвната захар става още по-трудно и това е предпоставка за увреждане на малките кръвоносни съдове и нервите – съответно и за появата на диабетна полиневропатия
Алкохол и тютюнопушене. Те въвеждат в тялото допълнително токсини, които сами по себе си увреждат нервните клетки и това може да ускори развитието на диабетна полиневропатия.
Проблеми с бъбреците. При недостатъчно ефективна функция на отделителната система токсините от тялото се извеждат по-трудно, което влияе негативно върху периферната нервна система и повишава риска от диабетна полиневропатия.
Дефицити на витамини и минерали. От най-голямо значение е установяването на понижени нива на цинк и витамин В12. Дефицитите са достатъчна предпоставка за развитието на диабетна полиневропатия, както и за появата на полиневропатия и при здрави хора.
Повишено кръвно налягане, повишени липиди. Тези фактори водят до по-бързо увреждане на кръвоносните съдове и периферните нерви, както и до по-ранната поява на диабетна полиневропатия.
Механични увреди, травми, неудобни пози. Те водят до повишен риск при хора с диабет от развитието на диабетна полиневропатия. Трябва да се избягват неудобните обувки, да не се остава дълго време в неудобна поза – например при работа на компютър, ходенето с боси крака по пода и по земята.