Вече съществуващи патологични изменения в гръбначния стълб. Например дископатия, остеохондроза, гръбначни изкривявания – сколиоза, лордоза, кифоза, и др.
Наднормено тегло. Затлъстяването често води до дискова херния, защото междупрешленните дискова са принудени да носят по-голяма тежест.
Продължително всекидневно заемане на неудобна поза, при която междупрешленните дискова се подложени на напрежение. Това най-често е свързано с професията. Тук влизат шофьорската професия, заетите в строителния бранш, някои занаятчийски професии, „седящите зад бюро“ професии, при които често се развива дискова херния.
Заседнал начин на живот. Обездвижвтането и слабата двигателна активност често провокират появата на дискова херния. Причината е в отслабването на мускулите, които иначе осигуряват подкрепа на гръбначния стълб и добро кръвооросяване.
Спорт. Опасността от дискова херния тук идва от неправилно спортуване и неправилна грижа да тялото и гръбначния стълб, както и от спецификата на някои видове спортове.
Хранителни дефицити. Те могат да доведат до отслабване на фиброзния пръстен на междупрешленните дискове и съответно до развитието на дискова херния. Фиброзният пръстен представлява фиброхрущял, който се състои основно от вода и колаген. Затова е важно организмът да синтезира достатъчно колаген.
Травми, удар, падане, резки движения, рязко свръхнатоварване на гръбначния стълб.