Наличие на дископатия и дискова херния. Това е отделен проблем, който се характеризира с изместване на междупрешленните дискове в междудисковото пространство или с излизане на мекото ядро от фиброзния пръстен на диска. При това се стига до притискане на коренчетата на гръбначно-мозъчните нерви. Ако дископатията или дисковата херния засегнат седалищния нерв, се получава ишиас.
Гръбначни изкривявания. Те също може да доведат до притискане на седалищния нерв и съответно до ишиас.
При наличие на шипове. Ишиас може да се получи поради ошипяване. При тези изменения по гръбначния стълб се образуват костни натрупвания, които притискат нервите и предизвикват болка. Израстъците се наричат остеофити, но са по-известни с популярното название „шипове“.
Остеохондроза. При това заболяване на гръбначния стълб има промени в хрущялите на междупрешленните дискове, което също би могло да причини ишиас.
Инфекциозни заболявания. Някои инфекции по-често от други са повод за възпаление на седалищния нерв и ишиас. Например грип, херпес зостер, ХИВ, сифилис, скарлатина и др.
Интоксикации. Отравяния с химически вещества, тежки метали, алкохол могат да причинят ишиас и други увреждания на периферната нервна система.
Тумори. Притискането на седалищния нерв от новообразували се туморни маси също води до ишиас. Това е по-рядко срещана причина.
Ходене на високи и неудобни обувки. Много честа причина за ишиас при жените. Това води до натоварване на кръста и травмиране на седалищния нерв.
Бременност. Промените по време на бременността изключително често причиняват ишиас. Притискането на седалищния нерв е най-силно в последния триместър.
Травми, удар, падане и др., които могат да причинят механична компресия на седалищния нерв и съответно ишиас.