Повишени нива на кортизол. Кортизолът е отделян от надъбъбречните жлези хормон, който в нормални стойности е полезен за организма поради важните му функции да регулира определени процеси. Високите му нива обаче водят до понижаване на костната плътност и съответно до остеопороза. Кортизолът е наричан и „хормон на стреса“, защото при повишен стрес стойностите му се повишават. Затова се смята, че силният стрес също е предразполагащ фактор за остеопороза. Завишени стойности на кортизол са възможни също при заболяването Синдром на Кушинг, при увреждане на бъбреците, при прием на контрацептивни средства и др.
Хипертиреоидизъм. Това е състояние на повишена функция на щитовидната жлеза. То също води до нарушаване на костната плътност и остеопороза.
Лечение с химиотерапия. Намаляването на костната плътност и повишената костна чупливост са странични реакции след лечението с химиотерапевтици и други лекарства за онкологично болни пациенти. Доказано е, че излекуваните от рак пациенти, особено жените, много често развиват остеопороза след това.
Болести на храносмилателната система. При редица заболявания, съпътствани от лошо усвояване на хранителните вещества, е възможно да настъпи остеопороза. Това се дължи на невъзможността да се абсорбира достатъчно калций от организма. Пример е синдромът на пропускливите черва, цьолиакията и др.
Дефицит на калций в храната. Диетите и ограниченият прием на калций и витамин D, който е важен за усвояването на калция, повишават риска от развитие на остеопороза.
Липса на движение, слаба двигателна активност. Доказано е, че хората, които спортуват или имат по-активно движение не са толкова податливи на остеопороза, колкото тези, които водят заседял начин на живот.
Операция по премахване на яйчниците в по-ранна възраст. Това води до нарушения в хормоналния баланс, понижени стойнности на естроген и съответно до проблеми с минерализацията на костите. Проблемът може да доведе до остеопороза в по-млада възраст.
Генетична предразполоеност. Много по-вероятно е да се развие остеопороза, ако родителите са страдали също от ниска костна плътност. Това важи най-вече за жените. При майка с остеопороза рискът за дъщерята е многократно по-голям.