Наличието на неврологичен проблем в гръбначния стълб. Това е една от най-честите причини за усещане за мравучкане на крайниците, за изтръпване на ръцете и иглички по кожата. Тези симптоми са поради притискане или възпаление на някой от периферните гръбначно-мозъчни нерви, които излизат от междупрешленните дискове. Заболявания на гръбнака с парестезии са дископатия, дискова херния, неврити, невралгии, невропатии, лумбаго, ишиас и др.
Синдром на карпалния тунел. Това е състояние, при което се притиска медиалният нерв при преминаването му в т.нар. карпален тунел. Той е разположен в китката и е доста стенен. По тази причина лесно се травмира при еднообразни движения на ръката продължително време – работа на компютър, шиене, бродиране и редица други дейности. Синдромът се получава по-често и при наличие на някои заболявания – артрит, диабет, артрози и т.н. Парестезиите са едни от основните симптоми на синдрома на карпалния тунел.
Диабет. При захарен диабет едно от най-честите усложнения е диабетната полиневропатия. Тя се характеризира с множество парестезии предимно по ръцете и краката. Игличките по кожата и мравучкането на крайниците е симптом на увредени периферни нерви, което се дължи на дълго поддържана висока кръвна захар.
Ревматични заболявания. Тук се включват всички видове артрит, артроза, подагра. При тези болести също се усещат парестезии.
Натравяния с тежки метали или химически вещества. При такива състояния се стига до засягане на периферните нерви, при което се развиват множество симптоми на парастезия – иглички, мравучкане, изтръпване, чувство за преминаване на ток.
Алкохолизъм. Поради редовната алкохолна интоксикация и типичното за алкохолиците недоимъчно хранене парестезиите са често явления. Отново основната причина е засягането на периферната нервна система.
Вирусни заболявания, инфекции. Някои от тях засягат периферната нервна система и протичат с парестезии. Типични заболявания, водещи до изтръпвания, мравучкане на крайници и други подобни усещания са херпес зостер, лаймска болест, ХИВ, сифилис и др.
Заболявания или състояния, засягащи централната нервна система – намалено кръвооросяване на мозъка, енцефалит, мигрена, туморни образувания и т.н.
Някои автоимунни заболявания – мултипленна склероза, лупус, също водят до парестезии.
Тревожност, паническо разстройство. При тези психични разстройства се наблюдава хипервентилация, която е резултат от учестено дишане. Това, както и други особености на състоянията, води до парестезии.
Дефицит на витамини от групата В, най-вече на витамин В12. Честа причина, която понякога остава пренебрегната.