Спондилоза – характеристики и лечение
Заболяването спондилоза обхваща няколко основни промени на гръбначния стълб – образуване на остеофити (по-познати като шипове), изтъняване на междупрешленните дискове на гръбначния стълб и изместване от мястото им, дехидратация и загуба на еластичност на дисковете, разрушаване на халиановия хрущял. Всички тези промени при спондилоза настъпват постепенно, като се изявяват все повече с напредването на възрастта. Могат да засегнат всички дялове на гръбначния стълб, поради което се различава шийна спондилоза, гръдна спондилода и лумбална спондилоза. Шийната е по-често срещана при хора, които работят на компютър или на бюро, докато лумбалната (поясната) е по-типична за полагащите тежък физически труд хора.
В началото на спондилозата може да няма изявени симптоми. Те обаче се появяват с влошаване на състоянието. Болката в засегнатия отдел на гръбначния стълб по правилно не е остра, но е тъпа, постоянна и създава чувства за дискомфорт. Характерно е, че болезнеността не изчезва дори при покой, както е при други заболявания на гръбначния стълб. Страдащите от спондилоза може да търсят най-удобната поза, в която да застанат, за да чувстват по-малък натиск и напрежение. С напредването на болестта се появява скованост в шията и кръста, изтръпвания, усещане за мравучкане, парене, боцкане в крайниците. Тези симптоми са резултат от притискане на гръбначно-мозъчните нерви. В още по-напреднала фаза се наблюдават нарушения в кръвооросяването, главоболие, мускулни спазми в ръцете и краката, понижена чувствителност. При срастването на шиповете в по-стара възраст силно се ограничава движенията в засегнатите от спондилозата области.
Причините за появата на спондилоза са многообразни. Сред тях са дегенеративните процеси, настъпващи с остаряването, метаболитни проблеми, обездвижване или прекалена физическа натовареност, травми на гръбначния стълб, наднормено тегло, наличието на някои предразполагащи хронични заболявания (диабет, артрит и др.).
Лечението на спондилозата е свързана и с причината за появата на заболяването. Препоръчва се поддържане на здравословно тегло, правилен двигателен режим, заздравяване на мускулите на гърба чрез оздравителна гимнастика, физиотерапия, масажи, балнеолечение. При метаболитни проблеми се препоръчват добавки за коригиране на обмяната на веществата, озонотерапия. При силни болки може да се използват обезболяващи медикаменти и нестероидни противовъзпалителни лекарства.