С какво да се храним при диабетна невропатия

Диабетната невропатия е заболяване, което поразява периферните нерви и ги уврежда. Развива се при пациенти с диабет, като се дължи най-вече на високата кръвна захар и на влошеното кръвоснабдяване на крайниците, характерни за диабетно болни хора.
Обикновено диабетната невропатия засяга повече от един периферен нерв и поради това често се нарича диабетна полиневропатия. Симптомите на диабетната невропатия са невропатна болка в крайниците, пронизващи усещания, мравучкане и изтръпване, схващане и скованост, повишена чувствителност на нерва и в близост до него, промени в усещанията, нарушения в работата на вътрешните органи.
Диабетната невропатия се лекува и контролира основно с лекарства и физиотерапия, но диетата е друг метод, който може да постигне добри резултати за здравето на периферните нерви при диабетици. Важно е не само какво не трябва да консумирате, но и кои храни ще ви донесат най-големи ползи за забавянето на развитието на диабетната невропатия.

Към какво трябва да се стремим чрез хранене при диабетна невропатия?

Тъй като диабетната невропатия се дължи на патологичните промени, които съпътстват самия диабет, храненето трябва да е свързано както с грижа за периферните нерви, така и с контрол на захарната болест. Цели се постигане на следните основни ефекти:

  • Поддържане на здравословни нива на кръвната захар;
  • Осигуряване на достатъчно хранители вещества за здравето на периферните нерви и за кръвоносните съдове;
  • Детоксикация и осигуряване на протекция на периферните нерви с цел предпазване от увреждане;
  • Постигане на здравословно телесно тегло и по-нисък индекс на телесната маса (тегло над нормата се смята за рисков фактор за диабетна невропатия);
  • Противовъзпалителен ефект.

Целта е да се намалят уврежданията на нервите при диабетна невропатия, както и да се забави влошаването на симптомите. Правилно подбраното меню може да помогне много за това, стига да се спазва наистина и да включва подходящите храни и напитки.

Храни с нисък гликемичен индекс

Това са най-добрите храни за контрол на диабета и за намаляване на уврежданията на периферните нерви. Хранителните продукти с нисък гликемичен индекс помагат за контролиране на кръвната захар и по този начин предотвратяват/ограничават развитието на диабетна невропатия. Тези храни предизвикват бавно освобождаване на глюкоза в кръвта и така не водят до резки промени в кръвната захар. Постига се поддържане на стабилни и достатъчно ниски нива на глюкозата. Едновременно с това се осигурява нужната енергия и хранителни вещества за организма. За целта в храненето при диабетна невропатия трябва да има повече протеини, фибри и здравословни мазнини, но много по-малко въглехидрати (от въглехидратните храни може да се консумират продукти, съдържащи „бавни“ въглехидрати).

Ето някои примери за храни с нисък гликемичен индекс и с много полезни при диабетна невропатия хранителни вещества:

  • Зеленчуци, които не съдържат скорбяла (броколи, зеле, брюкселско зеле, маруля, краставици, репички, домати, патладжани, тиквички, червено цвекло, моркови, карфиол, чушки);
  • Гъби – най-полезни са растящите на слънчева светлина гъби, тъй като осигуряват и малки количества витамин D, който е полезен при диабет;
  • Пълнозърнести храни. Те имат високо съдържание на фибри, които водят до по-бавно усвояване на въглехидратите и съответно – до по-стабилни нива на кръвната захар;
  • Бобови храни – зелен фасул, зрял боб, леща, нахут, грах;
  • Храни с високо съдържание на протеини – те също са важни за добрия контрол на глюкозата. Например – нетлъсти меса, птичи меса без кожата, нетлъсти риби, яйца, обезмаслени или нискомаслени млечни продукти;
  • Плодове с ниско съдържание на захар. Малини, боровинки, арония, къпини, ягоди, ябълки (за предпочитане зелени), киви, лайм, лимони, грейпфрут.

Храни с антиоксидантен ефект – много полезни при диабетна невропатия

Хранителните продукти, които имат антиоксидантно действие, са много ценни за ограничаване прогреса на диабетната невропатия и за редуциране на симптомите. Те могат да намалят уврежданията на периферните нерви и едновременно с това да ги предпазят от увреждане поради оксидативен стрес и действието на свободните радикали. Добре известно е, че тези фактори причиняват по-бързо остаряване, дегенерация и увреждания на всички клетки. Антиоксидантите обаче могат да попречат на тези неблагоприятни въздействия.

Най-добрите антиоксидативни храни при диабетна невропатия са плодовете, ядките, семената, зеленолистните зеленчуци, жълто-оранжевите зеленчуци, грозде, нарове, череши, боровинки, касис, цитрусови плодове, риба, дроб, чесън и др.

Храни с противовъзпалителен ефект при диабетна невропатия

На първо място в тази група се нареждат продуктите, които съдържат омега-3 мастни киселини.  Те намаляват възпалението в тъканите и подобряват притока на кръв. И двата ефекта са много благоприятни при диабетна невропатия, тъй като може да доведат до по-малко болка и облекчаване на другите симптоми. Източниците на омега-3 мастни киселини са мазна риба, ленено семе, орехи, други видове ядки (препоръчително е да са сурови), зехтин, авокадо.

В същата група попадат и някои изключително ценни билки и подправки, които не само че са противовъзпалителни, но имат и многоспектърно действие. Това са куркума, канела, джинджифил, риган, мащерка, карамфил, глухарче. Повечето от тях също действат и антиоксидантно, регулират кръвната захар, повишават инсулиновата чувствителност на клетките, подобряват храносмилането.

При дибетна невропатия – храни с високо съдържание на витамин В

Витамините от група В са едни от най-важните хранителни вещества при диабетна невропатия. Те подпомагат регенерацията на нервите, подобряват работата им, помагат за предаването на информация и защитават нервите от увреждане. Освен това могат да намалят болката и да ограничат симптомите при диабетна невропатия.

Особено важен е витамин В1, който е ключово лечебно вещество при хора с диабет. Може да си го осигурите чрез консумация на свинско месо, птиче месо, риба, пълнозърнести продукти, бобови храни, семена, ядки, спанак и др. Важен е също витамин В12, който се получава от животински продукти. Витамин В6 също е значим. Него може да си набавите от месните продукти, пълнозърнестите храни, яйцата, ядки, семена, картофи, леща, овесени ядки и др.

Какво не трябва да се консумира при диабетна невропатия

Докато изброените храни са много полезни, има някои продукти и напитки, които трябва да редуцирате в менюто си, ако сте с диабетна невропатия. Това са:

  • Храни с високо съдържание на бързи въглехидрати. Те повишават кръвната захар и предизвикват резки динамики в нивата й. Освен това не носят достатъчно енергия, понижават инсулиновата чувствителност на клетките и водят до натрупване на излишни килограми. Такива храни са захарните изделия, бялата захар, тестените изделия от бяло брашно, безалкохолните напитки, белия ориз и др.;
  • Трансмазнини (от пържените и преработени храни) и наситени мазнини (от червеното месо и млечните продукти). Ограничете консумацията на такива храни, защото повишават нивата на холестерол в кръвта и това нарушава кръвоснабдяването на крайниците (а също носи риск от сърдечно-съдови проблеми). Червено месо не може да изключите напълно, защото носи много полезни вещества, включително важните витамини В. Но може просто да сведете присъствието му на трапезата до два-три пъти седмично;
  • Продукти с високо съдържание на сол. Те провокират високо кръвно налягане и вредят на кръвоносните съдове, което може да влоши симптомите на диабетна невропатия. Всички консервирани и преработени храни, както и колбасите, съдържат много сол;
  • Алкохол. Може напълно да се лишите от алкохолните напитки и това ще ви донесе най-много ползи при диабетна невропатия. Алкохолът пречи на усвояването на хранителните вещества и директно въздейства на периферните нерви токсично, като така допълнително ги уврежда. Затова е силно препоръчително да не пиете алкохолни питиета или да ги ограничите максимално.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

DMCA.com Protection Status