Неврологичните заболявания са силно разпространени и вредят значително на ежедневието и дейностите на болните. Голяма част от тях са трудно лечими, а при някои може да се постигне относително подобрение на състоянието. Основен способ за това е приложението на физиотерапия – лечебен и профилактичен метод, който допълва другите форми на лечение.
Неврологични заболявания – какво представляват?
Неврологичните болести или патологични състояния се появяват тогава, когато е засегната нервната система на пациента – централна (главният и гръбначният мозък) или периферна нервна система – пероферните нерви, ганглиите, нервните сплитове. В зависимост от причината за болестта и тежестта й може да има от леки до много тежки симптоми и дори инвалидизация. Тъй като от работата на нервната система зависят всички други функции в тялото, при болестен процес е възможно те да бъдат нарушени.
Нервните клетки, връзките между тях и нервните структури се възстановяват трудно, а понякога въобще не се възстановяват, което води до увреждания за цял живот. Например при тежки инсулти, травми на гръбначния стълб, други травми и т.н. За увреждането на нервната система може да допринесат още вирусни заболявания, възпалителни процеси, нарушено кръвоснабдяване, притискане от новообразувание (тумор), изменения в опорно-двигателния апарат и др. Генетиката, начинът на живот, употребата на алкохол, лекарства и токсини също може да причинят неврологични проблеми.
Неврологичните заболявания водят до такива оплаквания като треперене, изтръпване, парализа, скованост, липса на координация и равновесие, увреждане на паметта, мисленето, възприятията и т.н.
Лечение на неврологичните заболявания и ролята на физиотерапията
При лечението на неврологичните заболявания се използва комплекс от методи, сред които средства за подобряване на кръвооросяването, противовъзпалителни лекарства, успокоителни препарати, лекарства и добавки за отпускане на мускулните спазми, витамини от група В и др. Изборът на лечение зависи от вида неврологично заболяване и причината за него. При всички неврологични болести обаче задължително се прилага физиотерапия като част от лечението, като това обикновено става частично в острата фаза и основно във възстановителната и хроничната фаза на състоянието.
Физиотерапията има основна задача да помогне на хората с неврологични заболявания (или след операция) да подобрят неврологичните си функции и да възвърнат способността си за движение на стави, мускули и сухожилия, доколкото това е възможно. Тя предотвратява мускулната атрофия и функционалната загуба, поддържайки мускулите активни, а ставите – гъвкави. Също така физиотерапията облекчава симптомите на неврологичното заболяване, подобрява подвижността, баланса, мобилността, мускулната сила, обхвата на движение, координацията и сковаността. Повлиява невропатната болка, като я намалява и разрежда пристъпите на болка.
Всички тези положителни ефекти се постигат чрез специални техники, упражнения и въздействия с помощта на физиотерапевтични машини. Резултатът е трайно подобряване на качеството на живот на пациента.
Невро физиотерапия – как протича?
Когато физиотерапията е насочена специално към хора с неврологични заболявания, често се използват термините „невро физиотерапия“ и „невро физиотерапевт“. Така е, защото се набляга специално на това как помагат физиотерапевтичните процедури за подобряване работата именно на нервната система. Този тип физиотерапия помага при широк спектър заболявания, като например – Паркинсон, при инсулт, травма на глава или гръбначен мозък, гръбначна хирургия, множествена склероза, полиневропатии, мускулна дистрофия, функционални неврологични разстройства, церебрална парализа, Гален-Баре синдром и др.
Преди провеждането на физиотерапията се извършва обща оценка на състоянието. При нея физиотерапевтът установява какво е физическото състояние, какви са ограниченията и какви са възможностите за лечение. Както и от какви физиотерапевтични процедури има нужда пациентът.
Лечението е насочено към индивидуалните нужди и може да включва различни видове физиотерапия. Например – изпълняване на упражнения, които се повтарят многократно и по този начин се изграждат нови невронни връзки. Необходими са определен брой физиотерапевтични процедури, за да се постигне нужният ефект. В някои случаи се налага физиотерапията да се провежда в специализирани заведения за физиотерапия и рехабилитация, където се извършват различни видове физиотерапевтични въздействия.
Видове физиотерапия при неврологични заболявания
Според неврологичното състояние и дефицити се назначават различни видове физиотерапия. Ето едни от най-полезните физиотерапевтични методи при неврологични заболявания:
- Функционална електрическа стимулация. Тази физиотерапия използва електрическа стимулация, за да генерира мускулни контракции. Това възстановява мускулната сила и подобрява движенията и мобилността като цяло. Физиотерапията е подходяща за хора с парализа или други неврологични състояния, ограничаващи мобилността;
- Бобат физиотерапия. Използва се при нарушена дейност на мозъка (увреждания на централната нервна система), като целта е да се възстановят изгубените функции или да се компенсират чрез заместващи движения. Чрез този вид физиотерапия пациентите се адаптират към средата и се обучават да приложат нови двигателни умения, подбрани спрямо състоянието им. Така се създават нови връзки в мозъка, възвръщат се двигателните умения и независимостта в ежедневието;
- Проприоцептивното нервно мускулно улесняване. Тази физиотерапевтична техника при неврологични заболявания стимулира мускулите и нервите чрез изпълняването на определени упражнения и движения. Набляга се на разтягането и подобряването на гъвкавостта. Резултатът е по-успешен контрол над движенията и баланса. Физиотерапията е подходяща за хора с инсулт, множествена склероза, Паркинсон, травми и др.;
- Сензорна интеграция. Физиотерапията със сензорна интеграция помага за обработването на сензорната информация в мозъка. Играе роля най-вече за подобряване на координацията и баланса при неврологични заболявания;
- Войта физиотерапия. Много е подходяща при деца с церебрална парализа. Чрез тази физиотерапия за кратко време може да се постигне трайно подобрение на двигателните възможности. В основата й стои заемането на определени пози, които стимулират появата на някои движения;
- Анализ и обучение на походката. Насочеността на метода е към анализиране на походката и прилагане на обучение за нейното подобряване. Постига се по-добър баланс, по-висока скорост, добра координация и ефективност, по-малки рискове от падане.
Апарати за физиотерапия при неврологични заболявания
Съществуват множество апарати (машини), които се използват за физиотерапия при неврологични заболявания. Ето някои примери:
- Апарат за ултразвукова терапия. Използва ултразвук, като постига лечение най-вече на невропатна болка;
- Лазерна физиотерапия. Това е лечение със светлинни потоци в тесен спектрален диапазон. Лазерният апарат осигурява обезболяващ ефект, намалява прекалената възбудимост на централната нервна система и повишава устойчивостта на стрес;
- Апарат за електромагнитна стимулация. Лекува хронична и остра болка чрез магнитен резонанс и електрическа стимулация;
- Апарат за обучение в правилна походка при пациенти с неврологични заболявания (особено инсулт). Помага в безопасна среда да се изработи и усвои естествен модел на походка след прекаран инсулт и при други състояния;
- Уреди за топлотерапия. Това са т.нар. парафинови бани и нагряване с горещи компреси.
Това са част от апаратите, които осъществяват физиотерапия при неврологични заболявания.