Може би не знаете, но приемът на витамин В1 може значително да подобри когнитивните ви функции. Това означава да започнете да се справяте по-добре със задачи, които изискват умствена дейност. И да сте по-адаптивни, по-успешни, по-приложими, общуването ви да е по-качествено и да получавате по-добри резултати в работата или обучението.
С помощта на витамин В1 тези положителни ефекти са лесно постижими, като не се налага да полагате никакви допълнителни усилия за това.
Как действа витамин В1 на когнитивните функции и защо е важен?
Подобряването на когнитивните функции до голяма степен се дължи на способността на витамин В1 да повлиява положително метаболизма на въглехидратите. По този начин се осигурява повече енергия за мозъка и неговата дейност. Мозъкът, макар и малък като размери спрямо цялото тяло, е основен консуматор на енергия и дори малки дефицити в енергийните ресурси се отразяват неблагоприятно на работата му.
Самият дефицит на витамин В1 може да застраши когнитивните способности и дори да предизвика състояние, известно като мозъчна мъгла. Ако не ни достига витамин В1 в организма, е възможно да се получи когнитивен спад – увреждане на всички когнитивни функции като запаметяване, възпроизвеждане на информация, концентрация, мислене, разсъждаване, анализиране, вадене на заключения. Може да имате проблеми с взимането на решения и с решаването на проблеми.
Хубавата новина е, че набавянето на нужните дози и регулярен прием на витамин В1 чрез храната или допълнително под формата на лекарства може да коригира състоянието.
Витамин В1 и памет – как да помним по-добре
Понякога усещаме, че сме започнали да забравяме твърде много и да не помним нова информация. Например – забравяме накъде сме тръгнали, не си спомняме какво сме искали да кажем, какво сме говорили и т.н. Трудно усвояваме нови данни – ако се готвим за изпит или опитваме да заучим нови умения. Тази умствена дейност се влошава в определени моменти от живота по различни причини – прекомерен стрес, множество ангажименти, недостиг на витамини и минерали, заболяване на щитовидната жлеза, вирусно заболяване, бактериална инфекция, травма, дегенеративни процеси в тялото, под въздействието на токсини, злоупотреба с алкохол и др. Във всички от тези случаи е добре да приемете допълнително витамин В1, за да си помогнете със запаметяването.
Витамин В1 може много положително да повлияе на способността да помним и да възстанови напълно или до голяма степен увредената ментална дейност. Всъщност самият недостиг на витамин В1 може да е причина за често забравяне и нарушена памет (например при синдрома Вернике-Корсаков). Затова е препоръчително при всички случаи на нарушения на паметта да се включи витамин В1 като допълнителен прием. В някои ситуации може да се приложи първоначално венозни вливания – например при тежък дефицит на витамин В1.
Последните проучвания доказват, че витамин В1 може да подобри състоянието на хора с деменция (особено при синдрома Алцхаймер) и да забави прогресирането на болестта. Доказано е, че години преди отключването на заболяването пациентите са имали непълноценно използване на глюкозата. А за този процес отговорен е именно витамин В1. Затова хранителното вещество се смята за важна част от лечението и профилактиката на различите видове деменция.
Как влияе витамин В1 на концентрацията?
Това е друга когнитивна способност, която може да се повлияе доказано много положително при допълнителен прием на витамин В1. Концентрацията и вниманието са много важни, за изпълняването на задачи и за постигането на успех. Това са ключови мозъчни дейности в процеси като учене, усвояване на умения, решаване на задачи, дейности от състезателен характер, шофиране, изпълнение на активности, изискващи точност, и много други.
Някои хора имат сериозни проблеми с концентрацията и вниманието, което се проявява с неспособност при справянето с изброените дейности. Драстичен пример за това са децата и възрастните с дефицит на вниманието и хиперактивност. При тях състоянието се подобрява значително след прием на витамин В1 през устата. От друга страна, изследванията показват, че те имат недостиг на жизненоважни вещества, включително витамин В1. Подобно наблюдение за подобряване на когнитивните функции след прием на витамин В1 се наблюдава и при деца с аутизъм.
Витамин В1 за по-добра мотивация
Витамин В1 има друго важно значение, което непряко влияе върху когнитивните способности. Витаминът помага при депресия, като успешно се справя със симптомите й – апатия, липса на желания за всякакви дейности, умора, липса на енергия. Известно е, че депресията възпрепятства всички когнитивни функции. А се знае, че депресивните състояния са по-чести при хора с дефицит на витамин В1.
Редовен прием на витамин В1 се използва самостоятелно като препарат с антидепресивен ефект или като помощно средство, допълващо лечение с антидепресанти. Тиаминът (както е другото название на витамина) връща мотивацията за развитие и активност, стабилизира настроението и го повишава. Така подготвя мозъка за успешно осъществяване на когнитивните процеси.
Стрес и витамин В1 – какво е общото с когнитивните функции?
Известно е, че стресът е един от основните фактори, които вредят на когнитивните способности. Когато сме под стрес – без значение дали той е остър или хроничен – може да пострадат всички когнитивни функции. Най-уязвими отново са паметта и способността за концентрация.
Допълнителният прием на витамин В1 ще направи организма по-устойчив на стрес, като по този начин ще предпази когнитивните функции от нарушаване. Тиаминът помага на тялото да издържа на по-големи натоварвания, без това да се отразява на менталната дейност. Освен това помага при тревожност и страхова невроза, които са характерни след периоди на интензивен стрес.
Ако смятате, че сте изложени на подобни стресови въздействия и усещате, че това се отразява неблагоприятно на когнитивните ви функции, вземете допълнително витамин В1 на хапчета. Също може превантивно да се подкрепите с повече тиамин, преди стресът да е поразил вашите способности за запаметяване, концентрация и всички останали когнитивни процеси.
Витамин В1 за по-добри когнитивни способности при деца и възрастни
В конкретни периоди от живота витамин В1 е много важен именно за поддържането на добри когнитивни функции. Най-общо казано, това са етапите на детството и израстването, от една страна, и периода на остаряване, от друга страна.
- Витамин В1 при деца и подрастващи. При формирането и развитието на мозъка и мозъчните функции трябва да има достатъчно нива на витамин В1 в организма, за да може детето да развие качествени когнитивни способности. В растежа и особено в периода на обучение нуждите се увеличават многократно, тъй като и разходите са повишени. Хубаво е допълнително да се пие витамин В1, особено ако има изоставане в училище и нисък успех;
- Силно се препоръчва с напредването на възрастта да се приема витамин В1 за предпазване от когнитивен спад, свързан с остаряването. Добре е това да стане още след 50-55-годишна възраст. Метаболитните процеси и усвояването на витамин В1 се влошават с възрастта и това има огромно значение за спада на когнитивните възможности. За щастие, профилактичното приемане на тиамин може да ограничи процеса.
- Как действа витамин В1 на когнитивните функции и защо е важен?
- Витамин В1 и памет – как да помним по-добре
- Как влияе витамин В1 на концентрацията?
- Витамин В1 за по-добра мотивация
- Стрес и витамин В1 – какво е общото с когнитивните функции?
- Витамин В1 за по-добри когнитивни способности при деца и възрастни