Как се резорбира витамин В1?

Изключително важният витамин В1 трябва да се резорбира успешно в организма, за да извършва множеството си функции. Без него не може да се осъществява правилно метаболизма на веществата (особено на въглехидратите), нервната система не функционира добре, а периферните нерви се увреждат. Биват засегнати още сърцето и храносмилателната система.
При някои хора резорбцията на витамин В1 не се случва правилно поради една или друга причина. Самият процес резорбция е сложен и преминава през няколко етапа, за да се осъществи.

Какво е витамин В1 и защо имаме нужда той да се резорбира пълноценно?

Как се резорбира витамин В1 1
Как се резорбира витамин В1 – Същност на витамина

Това е хранително вещество – витамин от група В, необходим за множество процеси в тялото (основно за метаболизма и за процесите на нервно възбуждане в синапсите). Той е открит пръв от В-витамините и поради това е обозначен като витамин В1. Наричан е още тиамин и все по-рядко с остарялото вече название аневрин.

Витамин В1 е водоразтворим, което означава, че се разтваря във вода. Водоразтворимите витамини се пренасят бързо в тъканите на тялото, но не се съхраняват в резерв и много скоро се изхвърлят. Това става заедно чрез отделянето на телесни течности – пот, урина. Заради високата скорост на напускане на организма се налага витамин В1 непрекъснато да бъде приеман – буквално всекидневно, за да имаме постоянна резорбция и задоволяване на нуждите на организма. Набавянето на витамин В1 по естествен път става чрез храната, като най-добрите източници са месо, риба, черен дроб, ядки и семена, пълнозърнести продукти, яйца, бобови храни, някои зеленолистни зеленчуци, цитрусови плодове.

Когато няма пълноценно хранене, при нарушена резорбция или при диети и други режими на ограничено меню, витамин В1 бързо свършва в тялото – буквално за няколко дни, като след десетина дни започват да се появяват първите симптоми на дефицит.

Как витамин В1 се резорбира в човешкия организъм?

В тялото витамин В1 постъпва основно по два начина, преди да се резорбира – чрез храната или чрез допълнителен прием (лекарства или хранителни добавки). Това е т.нар. перорален (през устата) прием. Когато навлиза в тялото ни така, след това се усвоява, преминавайки през храносмилателната система.

Има и друг ключов начин на вкарване на витамин В1 в организма – инжекционно (чрез поставяне на инжекция). Така витаминът не преминава през храносмилателната система, а попада директно в кръвта и тъканите. Този начин на внасяне и резорбция се използва при тежки дефицитни състояния и с цел бързо да се набавят по-големи количества витамин В1. Прилага се при лечения на болестта бери-бери, синдром на Вернике, синдром на Корсаков и в други случаи (по преценка на специалист).

При пероралния прием – какво се случва с витамин В1? След попадане в стомашно-чревния тракт, преди да се резорбира, витамин В1 се освобождава от свързаното си състояние с помощта на храносмилателни ензими (чрез фосфатаза и пирофосфатаза). След това се транспортира до тънките черва, където се случва абсорбцията и преминаването в кръвта. Само 1 минути след приемането на витамин В1 през устата той вече се открива в кръвта, а 30 минути по-късно – вече се е резорбирал и в тъканите.

Установено е, че витамин В1 се резорбира по активен и по ненаситен пасивен транспортен механизъм до 1500 mg.

Форми на витамин В1 в процеса на резорбция

Как се резорбира витамин В1 2
Как се резорбира витамин В1- Роля на витамин В1

Съдържанието на витамин В1 в кръвта е сравнително ниско. В плазмата се открива основно свободен тиамин, а неговите фосфорни естери се намират в еритроцитите (червените кръвни клетки) и левкоцитите (белите кръвни клетки). Фосфорните съединения на витамин В1 в тялото са тиаминмонофосфат, тиаминдифосфат и тиаминтрифосфат. От трите най-голямо количество в организма има тиаминдифосфат разновидността. Тя представлява цели 80 процента от общото количество витамин В1 в тялото.

Тиаминдифосфатът е най-активната форма на витамин В1 в организма. Това съединение има коензимна активност и играе главна роля в метаболизма на мазнините и въглехидратите, както и в пируват и алфа-кетоглутарат метаболизирането. Нарича се още тиамин пирофосфат.

Къде се разпределя витамин В1 в тялото?

Разпределението на резорбирания витамин В1 в тялото е доста широко. Регистрира се относително преобладаване на витамин В1 в миокарда, скелетните мускули, нервната тъкан и черния дроб. Това е свързано с повишеното потребление на тиамин от тези структури на човешкия организъм. Половината от общото количество Витамин В1 е разпределено в набраздените мускули (тук се включва и миокарда), а около 40 процента се намира във вътрешните органи.

Тялото не може да съдържа повече от 30 дневни дози витамин В1 наведнъж. Изчислено е, че това количество е максимум 25 до 30 милиграма витамин В1.

Какво пречи на резорбцията на витамин В1?

Как се резорбира витамин В1 3
Как се резорбира витамин В1 – Какво пречи на резорбцията?

Въпреки че витамин В1 се резорбира сравнително лесно, някои условия пречат на усвояването му и може да причинят недостиг. Факторите, които нарушават резорбцията на витамин В1, са:

  • Употреба на алкохол. Системната консумация на алкохолни напитки намалява резорбцията на витамин В1, поради което зависимите към алкохол хора обикновено страдат от дефицит. Поради блокиращото абсорбцията действие на етанола концентрацията на витамин В1 в кръвта може бързо да намалее с 30 процента;
  • Продължителното лечение с антиконвулсанти (предписвани при лечение на епилепсия например) може да попречи на резорбцията и да доведе до дефицит на витамин В1. Други лекарства, които нарушават резорбцията, са лазикс, метформин и пепцид;
  • Важен факт е, че тиаминът се разлага напълно в разтвори, съдържащи сулфити. Освен това е нестабилен в алкални и неутрални разтвори;
  • Някои напитки и хранителни продукти като чай, кафе, сурова риба и миди съдържат тиаминази – ензими, които разрушават тиамина и водят до намалени количества витамин В1 в тялото.

Бенфотиаминът – мастноразтворим Витамин В1 с добра резорбция

Често при проблеми с резорбцията на витамин В1 се препоръчва допълнителен прием на синтетичния бенфотиамин – мастноразтворим вариант на витамин В1. Той се отличава с по-добра резорбция и по-висока бионаличност в тялото. Това означава, че се усвоява по-ефективно (разтваря се в мазнини, а не във вода) и се съхранява много по-дълго за нуждите на организма. Затова при състояния, които изискват приложение на повече витамин В1 и по-бързи резултати, се препоръчва използването на бенфотиамин, а не на чист тиамин. Например – при профилактика и лечение на невропатия при диабетици, при бери-бери, при тежък дефицит и др.

За по-добра резорбция на витамин В1 и като бенфотиамин, и като тиамин се препоръчва приложението му да става едновременно с магнезиеви добавки, които повлияват положително процеса на усвояване.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

DMCA.com Protection Status