(+359) 24 62 71 58
бул. Цар Борис III №1, ет. 8, Хиподрума, гр. София 1612

Заболявания при дефицит на витамин В1

Дотолкова опасен може да бъде дефицитът на витамин В1, че да предизвика появата на някои заболявания. Част от тях са тежки и водят до сериозни увреждания – понякога трайни и нелечими. Поради бързото си изчерпване в организма след спиране на прием (2-3 седмици) първите прояви на болестите заради дефицит на витамин В1 може да настъпят много скоро.

Вижте кои са заболяванията, които се появяват вследствие на дефицит на витамин В1. Имайте предвид, че при навреме лекуван недостиг на витамина тези заболявания може да се спрат и последствията от тях да се предотвратят.

Бери-бери при дефицит на витамин В1

Заболявания при дефицит на витамин В1 1
Заболявания при дефицит на витамин В1 – Болестта Бери-бери

Болестта бери-бери се появява само и единствено поради тежък дефицит на витамин В1 (тиамин). Това означава, че ако не допускате недоимък на този витамин, никога няма да се разболеете от бери-бери.

Заболяването се проявява с увреждане на периферните нерви, крампи на мускулите на крайниците, сърдечни увреждания, сърцебиене, поява на отоци поради задържане на натрий и вода, повишено кръвно налягане, храносмилателни проблеми, нарушена мозъчна функция. В напреднала фаза се развива сърдечна недостатъчност, хипотония, шоково състояние.

Основното лечение на бери-бери поради дефицит на витамин В1 е именно попълване на липсите на тиамин. Характерно за болестта е бързо подобрение, настъпващо много скоро след прилагането на големи дози витамин В1. Когато се започне навреме нужното лечение на заболяването, породено от липсата на витамин В1, може да се постигне пълно оздравяване и отшумяване на симптомите. При закъсняла терапия на бери-бери може да останат трайни неврологични последици, а при липса на лечение – е възможен дори фатален изход.

Вернике-Корсаков синдром – при тежък дефицит на витамин В1

Това заболяване често се разглежда като усложнение на бери-бери, но може да се развие и самостоятелно. Причината за появата му е тежък недостиг на витамин В1 поради гладуване, стомашна операция, стомашно-чревно възпаление, злоупотреба с алкохол и др.

Състоянието, всъщност, обединява два синдрома – енцефалопатия на Вернике и Корсаков-синдром. Възможно е те да се разгърнат поединично или да се проявят заедно, както се случва по-често. При енцефалопатията на Вернике поради дефицит на витамин В1 са засегнати движенията на очите – наблюдават се произволни и некоординирани очни движения, както и двойно виждане. Налице е още объркване, дезориентация, нарушено съзнание, раздразнителност. Възможни са халюцинации, делириум, апатия, силно затруднено внимание и концентрация. Обикновено Вернике-енцефалопатията предхожда синдрома на Корсаков, който е хронична форма на болестта, породена от дефицит на витамин В1. При нея има увреждане на паметта (най-засегнати са способностите за формиране на краткотрайни спомени, но понякога дълготрайната памет също е силно нарушена).

Набавянето на витамин В1 и попълването на дефицита може да доведе до обратим ход на синдрома Вернике, но ако вече болестта е на етап синдром на Корсаков, нарушенията се смятат за необратими.

Невропатия (полиневропатия) поради дефицит на витамин В1

Заболявания при дефицит на витамин В1 2
Заболявания при дефицит на витамин В1 – Невропатия

Увреждането на периферните нерви се нарича невропатия. При поразени повече от един периферни нерви болестта се нарича полиневропатия. Не винаги това заболяване се предизвиква от недостиг на витамин В1, но това е една от възможните причини за появата му. При дефицит на витамин В1 периферните нерви се увреждат и се появяват симптоми на полиневропатия. Например – променени сетивни усещания в крайниците, чувство за пълзене на мравки върху кожата или иглички, повишена чувствителност, невропатна болка, скованост на движенията, мускулни спазми.

При коригиране на липсите на витамин В1 полиневропатията се повлиява положително и симптомите отшумяват – в ранните фази при много от случаите напълно.

Дефицитът на витамин В1 предизвиква депресия

Проучванията показват, че ниските нива на витамин В1 са свързани с появата на депресия. За съжаление този факт често е пропускан при лечението на депресивни състояния.

Доказано е, че при хора с депресия дефицитът на витамин В1 е много повече изявен, в сравнение с останалите. Попълването на недостига води до намаляване изявите на депресията и подобряване на мисленето, мотивацията и настроението.

Повлияват се и други показатели, които обикновено се асоциират с депресиите – тревожност, безсъние, активност, концентрация, памет. Освен това при лечение на депресивни и тревожни състояния се постига и друг ефект, който е благоприятен за психическото състояние – повишаване на устойчивостта към стресово натоварване.

Разстройства на храносмилането и недостиг на витамин В1

Заболявания при дефицит на витамин В1 3
Заболявания при дефицит на витамин В1 – Връзка с диабета и други заболявания

Дефицитът на витамин В1 се смята за провокиращ появата на набор от храносмилателни разстройства. В това число – загуба на апетит, често гадене, запек, стомашно-чревни неразположения, загуба на тегло поради изброените проблеми. Установено е, че дефицитът на витамин В1 нарушава правилното функциониране на нервите и мускулите на стомашно-чревния тракт, които са отговорни за ритмичните контракции, необходими за придвижването на храната и отпадните продукти чрез храносмилателната система. Този проблем се дължи на нарушеното освобождаването на невротрансмитерите ацетилхолин, допамин и серотонин, които регулират координирането и отпускането на чревните мускули. Това е една от причините за по-бавното изпразване на стомаха и като цяло за нарушената перисталтика.

Едно изследване съобщава, че при пациенти със синдром на раздразненото дебело черво лечението с тиамин в продължение на половин година е подобрило симптомите като коремна болка, подуване на корема, разстройство или запек.

Учените са установили още, че поради нарушения метаболизъм на въглехидратите, когато е налице дефицит на витамин В1, чревният микробиом също страда. Това от своя страна води до стомашно-чревна дисфункция, включително запек.

Невродегенеративни заболявания поради дефицит на витамин В1

Характерните за напредването на възрастта заболявания като Паркинсон, Алцхаймер и болест на Хънтингтън все по-често се свързват с дефицит на витамин В1 в организма. Смята се, че те се дължат на поредица от събития, породени от недостига на тиамин. Например – увреждане на оксидативния метаболизъм, невродегенерация и невровъзпаление. Тези патологични процеси причиняват когнитивен спад, изявяващ се с нарушения на паметта, възприемането и възпроизвеждането на информация, поведенчески промени.

Поради голямото значение на тиамина в превенцията и лечението на невродегенеративни заболявания при дефицит на витамин В1 се препоръчва прием на високи дози както профилактично, така и за намаляване симптомите на деменция и когнитивен спад.

Диабет – има ли връзка с дефицита на витамин В1?

Това много широко разпространено заболяване е в тясна връзка с витамин В1 заради способността на тиамина да регулира въглехидратния метаболизъм и по този начин да поддържа нивата на кръвната захар нормални. Не може да се твърди, че дефицитът на витамин В1 води до диабет, тъй като няма научни доказателства за това. Но може да се смята като повишен риск за развитието на захарна болест. В подкрепа на това твърдение са множеството изследвания с участието на диабетици, при които се установява ниски нива на витамин В1. Затова приемът на тиамин се смята като едно от профилактичните действия, препоръчвани за предпазване от диабет.

DMCA.com Protection Status