Витамините от група В са едни най-важните средства с лечебен и профилактичен ефект при диабет (особено при диабет тип 2). Те не само могат да помогнат за контрола на болестта, но и да предпазят от развитието й до голяма степен, както и от усложнения.
Ето кои са най-важните витамини от група В, които имат значение за превенцията и лечението на заболяването диабет.
Витамин В1 в превенцията и лечението на диабет
Един от най-важните витамини от група В е витамин В1 или тиамин. Той играе ключова роля за няколко процеса, които помагат в лечението на диабет и профилактиката. Освен това набавянето на първия витамин от група В за диабетиците е особено важно, защото при тях има доказан дефицит. Изследванията установяват, че хората с диабет имат ниски нива на витамин В1 и то още преди първите прояви на болестта.
Ето какви са главните значения на този витамин от група В за хората с диабет:
- Метаболизъм на въглехидратите. Витамин В1 е витаминът от група В, който играе базисна роля в превръщането на въглехидратите в енергия за тялото. Ако има недостиг, този процес няма да се осъществи правилно. Витамин В1 помага за успешното протичане на въглехидратния метаболизъм и по този начин се постигат две ползи – по-успешен контрол на кръвната захар на гладно, както и осигуряване на достатъчно енергия за клетките;
- Лечение и превенция на диабетна невропатия. Този витамин от група В има най-добра защитна роля за периферните нерви и е незаменим за поддържане на правилните функции на нервите. Витамин В1 поддържа здрава миелиновата обвивка (защитно покритие на нервите) и помага за правилно предаване на нервния импулс. Ако приемате допълнително този витамин от група В, ще предпазите периферните си нерви от увреждане (превенция на диабетна невропатия) и ще намалите симптомите на невропатия, ако вече страдате от това заболяване;
- Предпазва от други увреждания поради болестта захарен диабет. Витамин В1 помага за успешното изхвърляне на т.нар. триозофосфати, които се натрупват в тялото при хипергликемия (висока кръвна захар). Именно те са смятани за основната причина за диабетни усложнения. Освен това тиаминът (така е наричан още този витамин от група В) предпазва от повишено гликиране и от оксидативен стрес. Резултатът е превенция не само на диабетна полиневропатия, но и нефропатия (увреждане на бъбреците), ретинопатия, помага за поддържане на по-ниски нива холестерола и др.;
- Подобрява ендотелната функция (работата на вътрешния покривен слой от клетки в кръвоносните съдове). Това играе важна роля за поддържане на съдовото здраве, намалява сърдечно-съдовия риск и ангиопатичните усложнения .
Витамин В6 – какво е значението му за лечението на пациентите с диабет
Другото име на шестия витамин от група В6 е пиридоксин. Неговото значение за лечението и превенцията на диабет също е много голяма.
Знае се, че витамин В6 предпазва от образуването на крайни продукти на гликиране и реактивни кислородни видове (играе ролята на антиоксидант). Те нанасят редица увреждания на организма, които при диабет са по-големи. Установено е още, че този витамин от група В играе решаваща роля за метаболизма на глюкозата, необходима за използването на гликоген в черния дроб и мускулите. Допълнителният прием на витамин В6 подобрява глюкозния метаболизъм и помага за контрол и преодоляване на гестационен диабет (по време на бременност).
Витамин В6 е изключително важен и за поддържането на нормални нива на хомоцистеин в кръвта. Това е аминокиселина, която в ниски стойности не вреди на организма, но при натрупване причинява сърдечно-съдови заболявания. Тъй като хората с диабет са по-застрашени от сърдечно-съдови заболявания заради високата кръвна захар, намаляването на хомоцистеина при тях е много важно. Тук на помощ може да бъде именно витамин В6, като по този начин играе ролята и на важно средство за превенция.
Витамин В12 – важен витамин от група В при диабет
Това е един от витамините от група В, който най-често липсват драстично при хора с диабет. Витамин В12, както и фолиева киселина (витамин В9) се изчерпват и не могат да се набавят само чрез храната основно при пациенти, които се лекуват с метформин. Това е лекарство за контрол на кръвната захар, което масово се назначава при захарен диабет. За съжаление то доказано причинява дефицит на тези два витамина от група В. По тази причина се препоръчва задължителен допълнителен прием, особено на В12, който има голямо значение за лечението на болестта и превенцията.
Витамин В12, както и вече разгледаният витамин В6, са много важни за предотвратяване на усложнения при диабета и най-вече за запазване на зрението. Те предпазват от ретинопатия и от развитието на дегенерация на макулата. Споменатите витамини от група В подхранват зрителния нерв и така го защитават от увреждания и патологии, които са много чести при хора с диабет.
Има и друга, много важна роля на витамин В12 в лечението и превенцията на диабет. Витаминът предпазва от инсулинова резистентност – състояние, при което клетките спират да реагират адекватно на инсулина, отделян от панкреаса. Това е първи рисков фактор за диабет тип 2, както и един от симптомите при вече поставена диагноза захарна болест. Инсулинова резистентност може да настъпи при дефицит на витамин В12 поради натрупване на метилмалонова киселина. Витаминът е кофактор за метаболизма на тази киселина и ако не достига, нивото й се увеличава. Освен това дефицитът на витамин В9 също се свързва с инсулинова резистентност при пациенти с диабет, сочат резултатите от нови изследвания.
Препоръки за прием на витамини от група В при диабет
Както се вижда, голяма част от витамините от група В са много важни за лечението и превенцията на диабет. Непрекъснатите проучвания показват постоянна връзка между появата на заболяването и дефицит на един или няколко витамин от група В. Недоимъкът драстично повишава риска от разболяване. Важно е да не се допуска недостиг на нито един от витамините от група В, а при наследствена обремененост с диабет – да се приемат профилактични дози с цел превенция.
При поставена диагноза захарен диабет витамините от група В, а най-вече изброените по-горе четири витамина, са задължителна част от лечението и контрола на болестта. Приемът трябва да е продължителен и редовен, като дозите се определят от специалист. Обикновено те са по-високи, отколкото при хора без диабет. И още една важна особеност – препоръчва се витамин В1 при диабетиците да се приема под формата на бенфотиамин, а не тиамин, тъй като този мастноразтворим синтетичен вариант има по-висока бионаличност и е с по-голям терапевтичен ефект.