Това са много чести оплаквания – изтръпване и мравучкане в крайниците. Понякога се дължат на недостиг на вещества, но понякога има по-сериозна причина това да се случва.
Тук ще видите най-честите причини, които предизвикват изтръпване и мравучкане в крайниците. Важно е да ги знаете, защото има начини състоянието да се подобри. Ето ги и тях.
Мравучкане в крайниците поради периферна невропатия
Болестта е много честа причина за изтръпване на крайниците и усещане за мравучкане (мравки по кожата). Свързана е с увреждане на периферните нерви. Те предават грешна информация до мозъка и се появяват усещания като мравучкане, парене, изтръпване, болка, чувство за боцкане на иглички. Може да има още скованост и мускулни спазми в крайниците. Всичко това се дължи основно на изпращането и приемането на неправилни нервни сигнали.
Възможно е да има само един засегнат нерв – мононевропатия. Обикновено обаче страдат повече на брой нерви и тогава говорим за полиневропатия.
Периферните нерви се увреждат най-често поради диабетна полиневропатия (заради високата кръвна захар и нарушеното кръвоснабдяване на крайниците), при системна злоупотреба с алкохол (алкохолна полиневропатия), токсично въздействие върху организма и нервната система, при вирусни заболявания или други инфекции, при заболявания на гръбначния стълб.
Тъй като това е наистина честа причина за мравучкане в крайниците, добре е да проверите нивата на кръвната захар при вас, ако имате изтръпвания в ръцете и краката, както и другите изброени оплаквания.
Недостигът на витамини предизвиква изтръпване на крайниците
Може да се окаже, че мравучкането в крайниците, изтръпването и паренето се дължат на такава банална причина, като недостиг на витамини. Става дума за витамини от група В и то най-вече витамин В1 и витамин В12. При липса на В1 се развиват патологични състояния като болестта бери-бери и полиневропатия, предизвикана от тиаминов дефицит. Те са съпроводени от оплаквания като мравучкане в крайниците, мускулни схващания, отоци в краката, боцкане, изтръпване на краката и други симптоми.
При дефицит на В12 също може да се развият всички симптоми, които са характерната за периферната невропатия, включително мравучкане и изтръпване на крайниците. Това е често срещано оплакване при вегетарианци и вегани, както и при хора, които имат проблеми с усвояването на витамин В12.
Най-хубавото в случая е, че мравучкането и изтръпването на крайниците ще се подобри и може напълно да изчезне, когато набавите липсващите витамини от група В.
Дископатия или дискова херния – друга причина за изтръпване на крайниците
Много често срещана причина за изтръпване и мравучкане в крайниците е дископатията, както и дисковата херния. И двете заболявания са свързани с промени в гръбначния стълб и притискане на мекото съдържимо на един или повече от междупрелшенните дискове. При изсипване на част от това желатино-подобно ядро на диска в гръбначномозъчния канал се получава по-тежкото състояние дискова херния. Дископатията е по-леката степен на патологията, когато все още няма излизане на мекото съдържание на диска.Споменатите промени водят до притискане на коренчетата на периферните нерви, които се разполагат по дължината на ръцете и краката. В резултат на това много често се наблюдават изтръпване на крайниците, мравучкане в ръцете и краката, както и множество неприятни симптоми. Най-тежките от тях са свързани с парези и парализи, невъзможност за извършване на движения и инконтиненция (изпускане на урина).
Има различни методи за лечение на тези състояния, които ще облекчат и мравучкането и изтръпването на крайниците. Тук трябва да изброим оперативна намеса, лазерна корекция, озонотерапия, инжекции с колаген, прием на големи дози витамин В и магнезий и др.
Мравучкане в кайниците поради остеопороза
Заболяването остеопороза е типично за хора в малко по-напреднала възраст, като основно се развива при жените по време на и след периода на менопаузата. При него се получава по-ниска костна плътност и намаляване на колагена. Това води до промени в костите и скелета. Зачестяват счупванията, а стойката се изкривява, което причинява различи притискания и травми на периферните нерви.
При остеопороза изтръпването на крайниците и чувство за мравучкане са много чести симптоми, съпровождани от други оплаквания като невропатна болка, мускулна болка, загуба на равновесие, мускулна слабост, замайване (виене на свят). Прием на витамини от В група, витамин С, колаген, магнезий могат да подобрят метаболитното заболяване и да намалят симптомите.
Артрит и шипове – още една причина за изтръпване на крайниците
Изключително често срещана причина за изтръпване и мравучкане на крайниците, която се среща повече в напреднала възраст, е артритът и всички видове артрозни и ревматични заболявания. Те засягат опорно-двигателния апарат, което се отразява и на периферната нервна система. Различни промени в резултат на артрита, както и възпалителни процеси, оказват въздействие върху периферните нерви и причиняват оплаквания като изтръпване и мравучкане на крайниците.
Появата на шипове често съпътства артритните болести. Това са костни образувания, които допълнително може да притискат периферен нерв и да доведат до изтръпване на крайниците и усещане за мравучкане в ръцете и краката.
Профилактиката на артрит в случая е от голяма значение, за да се избегнат тези неприятни усещания. Правилна диета, ниски нива на стрес, хранителни добавки за ставите и хрущялите, витамини, гимнастика, физиотерапия и балнеолечение са най-добрите средства за профилактика и лечение на артритни заболявания.
Изтръпване на крайници при травми, новообразувания и постоперативни състояния
Когато травма поради счупване, натъртване или друга причина (включително при оперативна намеса) засегнат гръбначния мозък и нервите, много често се получават оплаквания като изтръпване на ръце и крака и мравучкане в крайниците. Допълнително може да има ограничения в движението на крайник – частично или пълно (пареза или парализа). Това се случва поради нарушеното предаване на сигнали чрез периферния нерв и загуба на част от функциите му (или пълна загуба).
В по-редки случаи изтръпването на крайниците и мравучкането може да е резултат от притискане, получено заради появата на тумор. Подобни новообразувания обикновено прилагат локален натиск върху определена зона, което води до засягане най-често на един нерв. По тази причина може да изтръпва само един крайник. В него се усеща още мравучкане, невропатна болка, скованост и затруднени движения. По-рядко са засегнати повече на брой периферни нерви.
При изтръпване и мравучкане в крайниците поради травми и тумори много често се налага операция. Във всички случаи е нужен възстановителен период, през който да се възвърнат нормалните функции на нерва и да отшумят оплакванията. Това може да изисква по-дълъг период от време и задължително витамини от група В и физиотерапия.
- Мравучкане в крайниците поради периферна невропатия
- Недостигът на витамини предизвиква изтръпване на крайниците
- Дископатия или дискова херния – друга причина за изтръпване на крайниците
- Мравучкане в кайниците поради остеопороза
- Артрит и шипове – още една причина за изтръпване на крайниците
- Изтръпване на крайници при травми, новообразувания и постоперативни състояния