Според някои статистики всеки втори страда от депресия или тревожно разстройство, които са свързани най-често със стрес. Не е нужно да се измъчвате – може да подобрите състоянието си чрез някои средства, сред които ключова роля имат витамините от група В.
Хроничен стрес – какво е това?
Един от най-големите проблеми на съвременното общество е именно хроничният стрес. Това е стресът, който преживяваме системно – всекидневно дори, в продължение на седмици, месеци, години. Дотолкова сме свикнали с него, че често не го забелязваме и не го отчитаме като стрес, а като просто поредното натоварено ежедневие. Това е проблем, тъй като след натрупване на продължителен хроничен стрес се стига до физически и психически страдания. Хроничният стрес може да провокира депресия, тревожност, панически атаки, да повлияе негативно на цялостното ни психо-емоционално състояние.
Хроничният стрес е претоварването на работа, поемането на твърде много ангажименти, работа под напрежение, конфликти с колегите или в семейството, семейни проблеми, недоспиване, всекидневно пътуване и много други подобни, уж обичайни събития.
Депресията е опасна – за какво да внимаваме?
Болестното състояние депресия е много често срещано психическо страдание. Проявява се с трайно понижено настроение (в продължение на седмици и месеци), с липса на желание за активност във всички сфери на живот, неспособност да се изпитва радост от нищо. Хората с депресия може да страдат от постоянно изтощение, главоболие, недостиг на енергия, да лежат с дни в леглото и да се чувстват неспособни да извършват прости дейности от ежедневието.
Най-голямата опасност при депресиите са опитите за самоубийство, някои от които завършват фатално. Освен това депресията, ако не се лекува, може буквално да провали живота на човек, като го направи неадекватен на работното място и непълноценен у дома – за семейството.
Как витамините В помагат при стрес и депресия?
Всички витамини от група В са изключително важни за хора, изложени на хроничен стрес, както и при депресия. Това са хранителни вещества, които действат директно върху състоянието на нервната система и психиката, като ги стабилизират и укрепват. Витамините В подпомагат организма, като повишават прага на устойчивост към стрес – т.е. може да издържим на повече хроничен стрес, без той да ни навреди психически и физически.
Витамините В също имат чудесната способност да понижават раздразнителността и да връщат баланса в настроението. Препоръчват се при депресивни мисли и усещания, при чести приливи на гняв и агресия, при лабилна психика, плачливост и повишена чувствителност.
Интересен и важен факт е, че самият недостиг на някои витамини от група В може да доведе до прояви на депресия и до слаба устойчивост към стрес. Става въпрос най-вече за витамин В1, В6 и В12. Дефицит може да има при бедно хранене, проблемно усвояване и повишени загуби. Набавянето им действа лечебно, като се постига по-добра поносимост към стрес и отслабване на симптомите на депресия.
Важно действие на витамин В1 при хроничен стрес и депресия
Витамин B1 при хроничен стрес и депресия е силно помощно и лечебно средство, което може да се приема самостоятелно или в комбинация с антидепресанти (за подсилване на антидепресивния ефект). Витаминът помага на организма да издържа на по-голям стрес, като укрепва нервните клетки и им осигурява енергия за справяне с натоварването. Тъй като от витамин В1 зависи правилният въглехидратен метаболизъм и превръщането на въглехидратите в енергия за тялото, витаминът се препоръчва за периоди на хроничен стрес и хора с депресия, когато човек се чувства изтощен и без сили. При депресия той подобрява настроението, стабилизира го и подпомага активността като цяло.
Витамин В1 при хроничен стрес и депресия предпазва нервните клетки от нестабилни клетки, наречени оксиданти. Те се увеличават при хроничен стрес и депресия и увреждат нормалните клетки на цяло тяло, включително тези на нервната система. Витамин В1 предотвратява и ограничава този процес успешно.
Голяма роля има витамин В1 при хроничен стрес и депресия за подобряване качеството на съня. Той може да направи спането по-пълноценно, като допринесе за събуждане без умора и по-дълбок сън.
За хроничен стрес и депресия – вземете повече витамин В6
Хроничният стрес и депресията може да бъдат овладени с помощта на повече витамин В6. Той подпомага синтеза на специални химически вещества в тялото, наречени невротрансмитери. Те се освобождават в нервните окончания и представляват своеобразни пратеници в нервната система, които пренасят важна информация.
В случая при хроничен стрес и депресия един от най-важните невротрансмитери, които може да бъдат регулирани от витамин В6,е гама-аминомаслената киселина (GABA). Тя изпълнява ролята на инхибитор – потискащо вещество, което предотвратява прекомерното възбуждане на нервната система. Витамин В6 подпомага производството на GABA и по този начин релаксира мозъка и нервната система, като ги подкрепя за по-бързо възстановяване от хроничен стрес и натоварване. GABA също има и антидепресивно действие.
Освен синтеза на на гама-аминомаслена киселина, витамин В6 помага за отделянето и на други невротрансмитери, които действат срещу депресия – серотонин и допамин. Така известни още и като „хормони на щастието“, те дават усещане за радост и пълноценност. Производството на тези невротрансмитери се стимулира и чрез прием на антидепресанти, но чрез витамин В6 този ефект се постига по естествен път и без странични реакции.
Витамин В6, както и витамин В1, също подобрява съня, който обикновено е силно засегнат при хроничен стрес и депресия.
Витамин В12 – каква е връзката с появата на депресия?
Категорично доказана е връзката на витамин В12 и депресията – при недостиг на витамин В12 може да се развие тежка депресия с всички симптоми като липса на удовлетвореност, мотивация, желание за живот, която е придружена от физически изяви (изтощение, безсъние, умора, неспособност за работа, мислене и концентрация). Особено по-често при дефицит на витамин В12 се появява т.нар. меланхолична депресия – подтип депресия с по-тежка прогноза и по-сериозни прояви.
Известно е, че витамин В12 е свързан с много неврохимически пътища, които водят до развитието на депресия. В множество проучвания се посочва връзката на ниските нива на витамин В12 с нарушено когнитивно функциониране и депресивни симптоми. Предполага се, че това се дължи на нарушено производство на невротрансмитери и увреждане на миелиновата обвивка на нервите. И за двете витамин В12 има основно значение.
Според проучване с участието на възрастни участници над 50-годишна възраст изследваните лица с ниски нива на витамин В12 са имали 51% по-висок риск за развитието на депресия. Това изследване доказва и факта, че с напредването на възрастта хората все по-често страдат от липса на витамин В12, което има отношение и към по-честите депресии.