Как да си осигурим достатъчно витамин B1 през зимата?

Източниците на витамин В1 през зимата не са малко, но дали са достатъчни, за да си набавим нужните количества от този ценен витамин?  При всички положения трябва да направим всичко възможно, за да не страдаме от липса на витамин В1 през зимата.

Защо е нужен витамин В1 през зимата?

Витамин B1 през зимата 1
Витамин B1 през зимата – защо е нужен?

Витамин В1 е наричан още „тиамин“. Той е нужен на тялото ни целогодишно, но ролята на витамин В1 през зимата е още по-важна. Ето защо:

  • Тиаминът подпомага имунната система, за да може тя да се справя по-успешно със зимните вируси и настинки. Ще бъдете по-здрави, а грипът и Covid-19 няма да ви преборят, ако успеете да си осигурите достатъчно витамин В1 през зимата.
  • Този витамин играе огромна роля за поддържане на доброто кръвообращение и за здравето на сърцето. Някои хора страдат целогодишно от студени ръце и крака. Тиаминът е отлично решение за справяне с този проблем. Знаем, че в студените зимни дни кръвообращението страда още повече. Така че приемът на достатъчно витамин В1 през зимата ще подобри кръвооросяването на крайниците и ще ви осигури по-топли ръце и крака.
  • Често през зимата не ни достига енергия. Това няма да е така, ако имаме достатъчно тиамин. Витаминът участва в разграждането на въглехидратите, мазнините и протеините, като ги трансформира пълноценно в нужната на тялото енергия. Осигуряването на повече витамин В1 през зимата ще увеличи ефективно енергийните ви нива, като така ще си гарантирате повече издържливост и по-добра работа на мозъка.
  • Тиаминът е нужен за здравето на черния дроб. През зимата често пием антибиотици и други лекарства заради по-честите и по-тежки инфекции. Медикаментите обаче вредят на черния дроб. Достатъчно витамин В1 през зимата ще е от полза за бързо възстановяване на черния дроб след прекарани вируси и лечението им.
  • Зимата традиционно идва със зимна депресия. За пониженото настроение и честата раздразнителност играят роля редица фактори – липса на слънце, къси дни и дълги нощи, ограничено пребиваване навън и т.н. За щастие на помощ идва отново тиаминът. Той подобрява и стабилизира настроението, а също – прави ни по-устойчиви на стрес. За да нямате депресия в студения сезон, гарантирайте си достатъчно витамин В1 през зимата.

В студовете се обострят всички хронични болежки и неврологични проблеми. Ако страдате от такива, осигурете си витамин В1 през зимата, както и други витамини от група В. Те ще се справят с болката и възпаленията.

Витамин В1 през зимата – прием чрез храната

Витамин B1 през зимата 2
Витамин B1 през зимата – набавяне чрез храна

Най-лесният начин за осигуряване на оптимални нива тиамин е чрез пълноценно хранене. Много е важно сега да не прибягвате до крайни диети и гладуване, а да се храните с правилните продукти. В този период може да си осигурим чудесни хранителни източници, които да ни набавят нужните дози витамин В1 през зимата.

  • Месни продукти. Зимата е сезонът на топлите месни супи, яхнии, свинско на фурна, пача, шкембе чорба, капама и други безбройни вкусотии. Те не само че дават топлина и енергия, но и ни снабдяват с витамин В1 през зимата. Особено ястията със свинско месо, телешко месо, дроб, сърце, бъбреци.
  • Риба. Тук лидерите по съдържание на тиамин са риба тон, сьомга, скумрия, хайвер. Хапвайте редовно и от тях, за да получавате още повече витамин В1 през зимата.
  • Ядки и семена. Идеални за хрускане пред телевизора в студените вечери. Разбира се, по-полезни са сурови, но и в печените има високи нива тиамин. Първи в класацията по съдържание на ценния витамин са слънчогледовите семки, кедровите ядки, лешниците, шам фъстък, фъстъци. В ястия и салати пък може да добавяте ленено семе и сусам, тъй като те също дават много витамин В1 през зимата.
  • Бобови и зърнени храни. Топла боб чорба или постна яхния от зелен грах – ето и алтернатива за вегани и вегетарианци, които също искат да имат вкусни блюда с витамин В1 през зимата. Лещата също е идеален вариант – както за осигуряване на тиамин, така и за сгряваща гозба в студените дни. От зърнените обръщаме специално внимание на всички пълнозърнести продукти и зърнени закуски, някои от които може да са обогатени допълнително с тиамин – още един вариант за осигуряване на витамин В1 през зимата.
  • Мляко. Освен киселото мляко, което е източник от животински произход, тук спокойно може да споменем овесеното и соевото мляко. Те са с растителен произход и са идеални продукти за времето на Коледните пости и за хора, които не консумират животински храни. Те също могат да ви осигурят допълнително витамин В1 през зимата.

Някои препоръки за запазване на витамин В1 през зимата

Не е достатъчно само да имате разнообразно и пълноценно меню, богато на витамин В1 през зимата. Хубаво е при готвене да спазвате и някои правила, за да запазите максимално количество от тиамина в храните. Избягвайте термичната обработка на продуктите на твърде високи градуси, ако е възможно. Витаминът не е много устойчив на термична обработка и бързо се разрушава. Не само високите температури, но и продължителното готвене води до загуби на тиамин, което може да причини недостиг на витамин В1 през зимата. И макар че сме склонни в студовете да отделяме повече време за приготвянето на по-тежки ястия, изберете по-прости и бързи начини за обработка на продуктите. Не забравяйте също, че при накисване или варене във вода водоразтворимият тиамин се отделя в течността. Затова не хвърляйте водата, в която са били продуктите – превърнете ги в питателни бульони, супи, сосове. Те са вкусни кулинарни добавки за още повече витамин В1 през зимата.

Имайте предвид още, че витамин В1 се изчерпва по-бързо в организма при консумацията на алкохол, чай и кафе. Дори да се изкушавате по-често да сядате с чаша червено вино пред камината или да пиете цял ден ароматен чай, ограничете тези напитки. Може да ги замените с топло мляко от животински или растителен произход или топъл бульон. Те също ще ви сгреят, но и са допълнителен източник на витамин В1 през зимата.

Допълнителен прием на витамин В1 през зимата

Витамин B1 през зимата 3
Допълнителен прием на витамин B1 през зимата

В някои случаи е просто задължително да вземате допълнително витамин В1 през зимата под формата на таблетки. Това се налага, когато не сте способни да усвоите тиамина от хранителните източници и когато имате повишени загуби или нужди. Например:

  • При хора с проблеми с храносмилането и усвояването на веществата.
  • При диабетици, които имат нужда от повишен прием на витамин В1 през зимата за справяне с диабетна полиневропатия.
  • При хора с хронични неврологични заболявания, при които проблемите се обострят в зимния период. За тях приемът на витамин В1 през зимата е част от лечението.
  • При алкохолици, които страдат от недостиг на витамин В1 през зимата и целогодишно.
  • При спортисти, които имат повишен разход на витамин В1 през зимата и нужда от повече енергия.
  • При бременни и кърмещи – те също имат завишени нужди, но консултацията с лекар е задължителна.
  • С профилактична цел и в някои други случаи – по преценка на специалист.

За какво да внимаваме, ако пием допълнително витамин В1 през зимата?

Когато избирате тиамин на таблетки, стремете се да купувате проверени и доказани препарати. Препоръчително е да се снабдите с лекарствено средство с витамин В1, а не с хранителна добавка, тъй като контролът при лекарствата е по-добър. За оптимален ефект при набавянето на витамин В1 през зимата, спазвайте и тези указания:

  • Приемайте подходящата за вас доза – по-малка доза от предписаната няма да ви осигури нужното количество витамин В1 през зимата.
  • Пийте таблетките всекидневно. За набавянето на достатъчно витамин В1 през зимата трябва да приемате тиамин редовно за достатъчно дълъг период от време.
  • Ако не може да пиете витамин В1 през устата и при проблеми с усвояването през храносмилателната система, информирайте се за приложение чрез инжекция, спрей или вливания. Задължително е да се консултирате с лекар.
  • В случай че приемате витамин В1 през зимата, но и други витамини и билкови средства за усилване на имунитета, споделете с лекуващия лекар, за да провери съвместимостта на препаратите.
DMCA.com Protection Status